Starosta i zarząd z wotum zaufania i absolutorium

01-07-2021

Zarząd Powiatu Lubańskiego otrzymał od radnych powiatu wotum zaufania oraz absolutorium budżetowe za rok 2020. Przyjęto również Raport o Stanie Powiatu oraz zatwierdzono sprawozdanie finansowe Powiatu Lubańskiego za 2020 rok. Za przyjęciem wotum zaufania, głosowało 11 radnych, a 4 było przeciw. Zarząd Powiatu Lubańskiego otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu w 2020 roku. Za głosowało 14 radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Pozytywnie zaopiniowano (14 głosami za i jednym wstrzymującym się) wykonanie ubiegłorocznego budżetu, które pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa oraz komisja rewizyjna, doceniając realizowane w tym czasie działania.

Zanim jednak doszło do głosowania nad absolutorium, samorządowcy procedowali nad raportem o stanie Powiatu Lubańskiego, sprawozdaniem finansowym, sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu, informacją o stanie mienia Powiatu Lubańskiego za 2020 rok. Należy zwrócić uwagę, że budżet został zrealizowany prawie w 100 procentach. W zaprezentowanym Raporcie przedstawione zostały kluczowe zadania realizowane przez Zarząd w 2020 roku w obszarach, za które powiat jest odpowiedzialny na mocy ustaw i rozporządzeń. Raport obejmował podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał Rady Powiatu Lubańskiego.

- Bardzo serdecznie dziękuje za zaufanie i docenienie wszystkich naszych działań. Ostatni rok był rokiem trudnym dla nas wszystkich i odcisnął się piętnem we wszystkich sferach funkcjonowania starostwa oraz jednostek jemu podległych. Zarówno dla mnie osobiście, jak i dla całego Zarządu Powiatu jest to duży sukces. Mamy jednak świadomość, że jest to również ogromne zobowiązanie i motywacja, aby nadal ciężko pracować na rzecz powiatu. Słowa podziękowania kieruję również w stronę Radnych Rady Powiatu Lubańskiego, kierowników służb, staży i inspekcji, jednostek organizacyjnych i pracowników urzędu.  Okazane dziś przez radnych wsparcie jest gwarancją, że będziemy nadal realizować projekty istotne dla Mieszkańców Powiatu Lubańskiego. Dzięki wspólnym działaniom, współpracy i zwykłemu sprzyjaniu sobie, pokazaliście Państwo, że wspólnie możemy działać na rzecz Naszej Małej Ojczyzny.  Mam nadzieje, że kolejny rok przyniesie równie dobre efekty - podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.

Polepszenie infrastruktury powiatu, bezpieczeństwa mieszkańców oraz dobre wyniki w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych to te aspekty, które przyczyniły się do udzielenia absolutorium zarządowi powiatu.

Radni procedowali projekty uchwał w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Lubańskiego oraz Uchwały Budżetowej Powiatu Lubańskiego na 2021 rok. Podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na realizację przez Powiat Lubański projektu inwestycyjnego pn. „Przebudowa/budowa podjazdu dla niepełnosprawnych wraz z oznakowaniem budynku – Starostwo Powiatowe” w ramach Programu Dostępności Plus z Funduszu Dostępności Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kolejna z uchwał dotyczyła zaciągnięcia pożyczki długoterminowej z Funduszu Dostępności w Banku Gospodarstwa Krajowego na realizację przedsięwzięć zapewniających lub poprawiających dostępność wielorodzinnych budynków mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej oraz budynków zamieszkania zbiorowego.