Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Promocja

Oferta wydawnicza

Powiat Lubański oraz gminy wchodzące w jego skład mogą poszczycić się bogatą ofertą wydawniczą. Obecnie osiągalna jest znaczna liczba publikacji poświęconych historii oraz geografii gmin tworzących powiat lubański. Wśród nich znajdują się pozycje o charakterze naukowym, popularno-naukowym, edukacyjnym,  turystycznym, albumowym i promocyjnym. Niektóre z nich zostały wydane wersji czesko-, niemiecko-, lub anglojęzycznej. Książki o tematyce regionalnej osiągalne są w lokalnych księgarniach, w księgarniach internetowych oraz w informacjach turystycznych. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych z nich wydanych przez nasz powiat.

Album pt. „Powiat Lubański”

W grudniu 2011 r. ukazał się album pt. „Powiat Lubański” poświęcony walorom turystycznym gmin wchodzących w skład powiatu lubańskiego. Wydawcą książki jest Starostwo Powiatowe a jej autorami Waldemar Bena, Janusz Kulczycki i Andrzej Paczos. Na początku należy nadmienić, że jest to pierwsza powojenna polskojęzyczna publikacja o charakterze promocyjnym, poświęcona w całości walorom kulturowym, przyrodniczym i krajobrazowym ziemi lubańskiej.

Do tej pory, niektóre z  „pereł tego subregionu,  pojawiały się tylko jako ledwo zauważalny dodatek do ofert opracowywanych dla „turystycznego trzonu Dolnego Śląska”. Wobec powyższego,  prezentowane wydawnictwo  ma charakter pionierski. Wszyscy wiemy bardzo dobrze, że to, co jest pierwsze budzi zazwyczaj najwięcej emocji. Wiele wskazuje jednak na to, że forma albumu wydanego przez starostwo będzie budzić przede wszystkim pozytywne uczucia i zadowoli nawet najbardziej wybredną grupę odbiorców.

Album nie jest opasły, co w przypadku uniwersalnego wydawnictwa, należy potraktować jako zaletę – jest szansa, że każdy, kto weźmie go w ręce obejrzy w całości. Merytorycznie zagadnienia zostały podzielone na 8 kategorii: Krajobraz, Skarby ziemi lubańskiej, Rzeka Kwisa, Lasy Powiatu Lubańskiego, Flora Powiatu Lubańskiego, Fauna Powiatu Lubańskiego, Ochrona Przyrody, Zabytki Powiatu Lubańskiego,  co sensownie porządkuję zawartość książki. Każdą z nich poprzedza niedługi, napisany na przyzwoitym poziomie tekst, autorstwa znanych i powszechnie  szanowanych regionalistów.

Jednak to nie tekst, a zdjęcia tworzą specyficzny klimat albumu. Te zaś pozwalają rozkochać się w ziemi lubańskiej. Piękno krajobrazu, bogactwo flory i fauny, migotanie minerałów  oraz  różnorodność zabytków – wszystkiego po trosze można spróbować przeglądając tą książkę. A co z całą resztą? - zapyta ktoś dociekliwy. Po resztę wrażeń należy udać się bezpośrednio w teren.  Teren to najważniejsza księga turysty – z niej każdy wyczyta tyle, ile zdoła.

Album pt. ,,Zabytki Powiatu Lubańskiego i miasta Žacléř”

Kolejny, to album pn. ,,Zabytki Powiatu Lubańskiego i miasta Žacléř”. Album ten, będący pokłosiem polsko-czeskiego projektu pt. „Zabytki łużyckie, zabytki Žacléřskie- poprawa dostępności turystycznej” w zamierzeniu ma pomagać w propagowaniu walorów ziemi lubańskiej i czeskiego miasta Žacléř.

Przewodnik rowerowy po Powiecie Lubańskim

Jeśli nudzą Cię wszelkie formy biernego odpoczynku, jeśli lubisz aktywnie poznawać otaczającą Cię przestrzeń, jeśli dają Ci radość wyprawy szlakami niedostępnymi dla pojazdów zmechanizowanych a podziwianie pięknych krajobrazów przynosi Ci odprężenie, koniecznie powinieneś przemierzyć obszar powiatu lubańskiego na rowerze. Każdą wycieczkę należy gdzieś zacząć. Wystarczy jeden rzut oka na mapę, aby przekonać się, że najlepszą bazą wypadową na pograniczu Dolnego Śląska i Górnych Łużyc do wypraw niemalże w każdy kierunku jest miasto Lubań. Centralne położenie w granicach powiatu, znaczne walory komunikacyjne, liczne sklepy i serwisy rowerowe a także bardzo dobra baza noclegowa powodują, że miasto świetnie nadaje się na start zarówno dla wypadów o spokojnym charakterze jak i tych, które mają dać mocniejsze wrażenia.

Aby w pełni wykorzystać to, co ma do zaoferowania rowerzyście Powiat i miasto Lubań warto skorzystać z profesjonalnego przewodnika. Pod koniec 2011 r. Starostwo Powiatowe w Lubaniu wydało przewodnik rowerowy po gminach wchodzących w skład powiatu. Publikacja zasługuje na uwagę z kilku przyczyn. Po pierwsze została przygotowana przez dwóch świetnych specjalistów. Jeden z nich to doświadczony rowerzysta i serwisant a drugi to wybitny przewodnik i regionalista. Po drugie zawartość merytoryczna książki jest w pełni dostosowana do potrzeb różnych odbiorców. Po trzecie publikacja dostępna jest zarówno w wersji książkowej jak i elektronicznej. Niewątpliwie rowerzysta uzbrojony w takie vademecum, szybko, przyjemnie oraz w sposób dostosowany do jego potrzeb i możliwości, dotrze w każdy, nawet najmniej dostępny zakątek naszego subregionu.

Przewodnik dostępny jest w starostwie powiatowym, w lubańskim punkcie informacji turystycznej oraz na stronie internetowej powiatu. Zatem zapraszamy gorąco do uprawiana turystyki rowerowej w naszym regionie oraz życzymy niezapomnianych wrażeń.

Niezbędnik