Kontakt

Starostwo Powiatowe w Lubaniu
ul. Mickiewicza 2, 59-800 Lubań
Tel.: +48 / 756464 300 | Fax: +48 / 756464 321
E-mail: sekretariat@powiatluban.pl

Księstwo Czocha

Księstwa Czoszańskiego granic i walorów co przedniejszych opisanie

Roku 2012 zacny Pan, Walery Czarnecki, starosta powiatu lubańskiego, za życzliwością jego mieszkańców księstwo Czocha do życia powołał i księcia na tronie osadzić zezwolił. Uczynił to dla rozkrzewienia nadzwyczajnych walorów i bogactw ziemi lubańskiej. Wielkie Księstwo Czoszańskie w granicach powiatu lubańskiego ma swoje położenie. Od strony wschodu słońca brzegu rzeki Kwisy dotyka, a z zachodu łanom zgorzeleckim jest przyległe. Ku północy nieco się nachylając, ma w bliskości ziemie gminy nowogrodzieckiej. Natomiast od południa broni go potężny masyw Gór Izerskich.

Zamki w nim trzy: Czocha, Rajsko i Świecie, wielkim nakładem złota i pracy wzniesione. Czocha - twierdza wiekowa i potężna jest głową wszystkiego księstwa, miedzy górami w dolinie Kwisy leży, murem grubym i fosą głęboką otoczona. Tam też książę szlachetny ma swoją siedzibę. Kwisa, niczym wąż, włości księcia od wchodu oplata i bogactwa niezmierzone w wodach swych skrywa. Jej woda jak kryształ przejrzysta, ryb i rzadkich minerałów jest źródłem nieprzebranym.  W tem księstwie pałaców i dworów stoi około trzydziestu. Natomiast pokaźna liczba świątyń o dobrym usposobieniu książęcych poddanych świadczy i przychylności niebios dla tych ziem dowodzi. Pomniki przyrody zdobią ziemie księstwa, jak klejnoty kobietę. Najprzedniejszy z nich, Cisem Henrykowskim zwany, wielką sławę księstwu czyni. Darmo gdzie indziej w Polsce tak starego drzewa szukać, gdyż wiek jego 1262 wiosny liczy. Nie brakuje tutaj również cudnych pagórków, łąk uroczych, polanek kwieciem upstrzonych i zwierzyny dzikiej. Jednym słowem każdy znajdzie tutaj spokój i ucieczkę od świata pędzącego.

Osią księstwa jest Via Regia – droga królewska, która zachód ze wschodem łączy i rzesze ludzi do księstwa przywodzi. A co dokładnie się tam dzieje i dziać będzie, dowie się ten, kto specjalny glejt, paszportem powszechnie znany, z rąk księcia otrzyma i w granice podległego mu terytorium wkroczy albo portal ten uważnie i regularnie śledzić będzie.  

Idea Księstwa

Powołane do życia w październiku 2012 r. Księstwo Czocha jest fikcyjną jednostką terytorialną zamkniętą w granicach powiatu lubańskiego. Stojący na jego czele książę nie posiada żadnej realnej władzy. Używana przez niego tytulatura ma charakter wyłącznie symboliczny. Zatem w jakim celu powołano księstwo? Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że gminy wchodzące w skład powiatu lubańskiego tworzą razem subregion o nadzwyczaj bogatych i różnorodnych walorach, w wielu przypadkach niespotykanych w innych częściach województwa dolnośląskiego.  Dotychczas jednak nie podejmowano prób ujęcia ich w oryginalną całość, można rzec markę, i wypromowania tak w kraju, jak i poza jego granicami. Na początku 2012 r. na zamku Czocha w gronie regionalistów i urzędników zapadła decyzja o powołaniu Księstwa Czocha. Wprawdzie taki twór nigdy nie istniał, ale uznano, że z marketingowego punktu widzenia owinięcie umocowanych w historii faktów, oryginalnych  zabytków oraz walorów krajobrazowych płaszczykiem fikcji nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, pozwoli skutecznie rozpropagować ich wartość zarówno wśród potencjalnych turystów, jak i samych mieszkańców powiatu.

 

Księstwo Czocha – perspektywy

Księstwo tworzy przyjazną przestrzeń, w której każdy, kto zechce działać na rzecz wypromowania ziemi lubańskiej i czerpać z tego korzyści, znajdzie swoje miejsce. Los księstwa zależy od „pozytywnych wariatów”, których szalone pomysły, wiara w sukces i zapał do pracy staną się  przysłowiowym koniem pociągowym projektu. Trzeba podkreślić bardzo wyraźnie, że strona internetowa Księstwa Czocha  nie jest wyłączną domeną starostwa powiatowego. Ona ma służyć wszystkim zainteresowanym współpracą. Jej charakter nie jest ostateczny. Chcemy, aby ewoluowała i zmieniała się pod wypływem oddolnych impulsów. W ramach księstwa powstanie specjalny system oznakowań i logotypów, pojawią się różnorodne materiały promocyjne oraz będą organizowane rozmaite imprezy nawiązujące tematycznie do idei projektu. Administratorem projektu jest starostwo powiatowe w Lubaniu. Jego rola jako koordynatora i animatora wielu działań będzie miała kapitalny charakter.  Mając na uwadze realny znaczny potencjał turystyczny  ziemi lubańskiej oraz fakt, że analogiczne projekty w Czechach i w Polsce odniosły sukces, Księstwo Czocha  ma szansę stać się nową, rozpoznawalną marką dolnośląskiej turystyki.

Niezbędnik