Nowy pojazd Powiatowego Zarządu Dróg

26-04-2019

Mercedes Unimog, zasili flotę Powiatowego Zarządu Dróg w Lubaniu. To „Uniwersalne Urządzenie Motorowe” – jak brzmi jego pierwotna nazwa (niem. Universal-Motor-Gerät) – zostało skonstruowane specjalnie do tego celu. Zakup specjalistycznego pojazdu sfinansowany został ze środków zewnętrznych.

Pojazd po raz pierwszy zostanie przetestowany w czerwcu tego roku podczas drugich transgranicznych ćwiczeń  polskich i niemieckich służb zajmujących się ochroną ludności i mienia. Planowane jest zasymulowanie akcji związanej z zarządzaniem kryzysowym (w tym usuwaniem skutków klęsk żywiołowych na terenie Powiatu Lubańskiego).

- Nowy pojazd kosztował ponad 730 tysięcy złotych, a środki na jego zakup pozyskane zostały w ramach projektu, realizowanego przez Powiat Lubański pn. „Kom(m)ando „ZurHilfe!/Na pomoc!”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. – mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.

Unimog zyskał reputację wyjątkowo wszechstronnego pojazdu roboczego, zdolnego pracować przez 365 dni w roku. Cztery sekcje montażowe z zasilaniem hydraulicznym, mechanicznym i elektrycznym pozwalają podłączać narzędzia potrzebne do wypełniania niezliczonych zadań, a nowoczesne układy napędowe zapewniają niższe zużycie paliwa, i to mimo zastosowania licznych elementów niezbędnych do spełnienia normy Euro VI.

Wytrzymałość i niezawodność oraz nadzwyczajna wielozadaniowość sprawiają, że Unimog już od dziesięcioleci jest nośnikiem narzędzi dla profesjonalistów. We współpracy z wieloma kwalifikowanymi producentami osprzętu i zabudów oraz dużym know-how partnerów Unimoga powstał w ten sposób system o niespotykanej uniwersalności i wydajności. Przy wszystkich swoich zaletach, wyróżnia się niezwykle kompaktowymi gabarytami. I właśnie dlatego potwierdza swoją efektywność prawie wszędzie.

Docelowo po zakończeniu realizacji projektu pojazd ten wykorzystywany będzie również do prac komunalnych i robót drogowych oraz w dalszym ciągu w akcjach związanych z zarządzaniem kryzysowym (w tym usuwaniu skutków klęsk żywiołowych na terenie Powiatu Lubańskiego). Do jego zadań będą należały również zimowe prace konserwacyjne. Gdy zimowy sezon dobiegnie końca, pług śnieżny i solarka zostaną wymienione na specjalne urządzenie służące do koszenia poboczy.